Prośba o wsparcie Stowarzyszenia oraz Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Ropie | Stowarzyszenie Miłośników Wsi Ropa

Ropa, 7 września 2015r.

Szanowni Państwo

Zwracamy się z serdeczną prośbą o wsparcie rzeczowe lub finansowe dla naszego Stowarzyszenia, które ucierpiało w wyniku pożaru budynku tzw. „Hyblówki” w nocy z 31 sierpnia na 1 września b.r.

Budynek ten został w części użyczony na początku 2014 roku naszemu Stowarzyszeniu przez Gminę Ropa. Wymagał on jednak remontów z racji swojego wieku i nieużytkowania go przez dłuższy okres. Hyblówka w roku 2014 dzięki składkom członkowskim, ofiarności naszych sympatyków i pracy wolontariackiej przy remoncie została zaadaptowana pod siedzibę naszego Stowarzyszenia i działającego przy nim Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Ropie. Na przełomie lutego i marca wykonaliśmy remont wnętrza budynku a na wiosnę prace na zewnątrz. Już w kwietniu odbyły się tam pierwsze spotkania Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Ropie. W budynku Hyblówki realizowaliśmy różnorodne warsztaty zarówno dla seniorów jak i młodzieży. Odbywały się tam nasze zebrania, ustalaliśmy plan działania a Panie przygotowywały się do prezentacji potraw regionalnych na różne imprezy. Obecnie od czerwca tego roku w Hyblówce realizowaliśmy warsztaty plastyczne w ramach projektu „Aktywni Pogórzanie”, który uzyskał dofinansowanie z programu FIO- Małopolska Lokalnie.

Własnym kątem nie cieszyliśmy się jednak długo. W nocy 1 września br. zauważony został pożar, który nieopatrznie wywołał mieszkaniec drugiej części budynku. Dzięki szybkiej reakcji Straży Pożarnej, w szczególności OSP Ropa budynek w części udało się uratować, co pozwoliło nam wynieść z pomocą strażaków meble i sprzęt AGD zgromadzony przez Stowarzyszenie. Niestety większość materiałów plastycznych uległa zamoczeniu i zniszczeniu. Budynek ze względu na jego stan po pożarze wedle pierwszych ustaleń Straży zostanie przeznaczony do rozbiórki.
Dzięki wsparciu parafii Ropa i księdzu proboszczowi Stanisławowi Porębskiemu, który zaproponował pomoc dla naszego Stowarzyszenia w postaci nieodpłatnego użyczenia dwóch pomieszczeń na naszą siedzibę w Domu Katechetycznym, mamy szansę na kontynuację naszej działalności. Niestety, tak jak przy budynku Hyblówki tak i lokale użyczone przez Parafię wymagają remontu. Pomieszczenia znajdują się w suterenach Domu Katechetycznego, były długi czas nieużytkowane, są zagrzybione. Wymagają gruntownego remontu. Poczyniliśmy już pierwsze prace porządkowe. Z racji tego, że nasze Stowarzyszenie działa non-profit i nie przynosi zysków a utrzymujemy się głównie ze składek członkowskich, brak nam środków finansowych na najpotrzebniejsze materiały, jak farby, preparaty do odgrzybiania, płytki, fugi itp. Ponadto będziemy musieli zakupić część materiałów plastycznych, które uległy zniszczeniu podczas pożaru, by móc zrealizować i dokończyć działania przewidziane w projekcie Aktywni Pogórzanie.

Prosimy Państwa o pomoc, prosimy o każde wsparcie. Jeżeli zechcą Państwo wesprzeć finansowo nasze działania statutowe związane z przystosowaniem sal Domu Katechetycznego na potrzeby siedziby Stowarzyszenia Miłośników Wsi Ropa oraz Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Ropie prosimy o wpłatę na konto:
BS w Gorlicach nr rachunku: 65 8795 0005 2001 0002 3777 0001
Adres na który można wysłać pomoc rzeczową:
Stowarzyszenie Miłośników Wsi Ropa
38-312 Ropa 733